Weather Forecast

Click for Imperial, Nebraska Forecast

Alex Sharp is single Longhorn headed to state PDF Print E-mail

CCS grad making second trip to state in shot put


By Jan Schultz
The Imperial Republican

    Alex Sharp is headed to the state track meet for a second consecutive year, after claiming the district gold medal in the shot put last week.
    As the district champ in that event, he earned a trip to the state meet Friday and Saturday at Omaha Burke Stadium. He’s the only Longhorn representing Chase County at this year’s meet.
    While Sharp’s 47’10” shot put throw is short of his best by about five inches, it was over three feet better than the second place finisher at the districts in Bayard last Thursday.
    He’ll compete on Friday, with the Class C shot put event starting at 10 a.m. (MT). Head Coach Marc Mroczek and Weights Coach Dan Lenners will be traveling with Sharp, who just completed his senior year at CCS.
    Sharp also came close to qualifying in the discus, finishing third, just one place out of the cutoff.         Only the top two district medal-winners qualify from field events, in addition to those throwing a specified distance.
    Sharp was leading the discus throwers after the preliminaries, but was out-thrown in the finals by athletes from Gordon/Rushville and Creek Valley.
    Sharp’s first two throws in the finals were just slightly out-of-bounds, but were over 150 feet, Mroczek said.
    His 143’10 1/2”    throw was about two feet shy of the automatic qualifying mark.
    There were also some other Longhorn performances last week that were close to making the cut for state, Mroczek said.
    Chase County’s 3200 meter relay team was hoping to qualify as a next fastest third, after finishing second behind Gordon/Rushville at districts.
    Only the next five fastest times qualified, and Chase County ended up seventh, about six seconds out of the cutoff.
    Tyler Talbott hoped for a return to state in the 3200, but finished third last week, about two and a half seconds behind the second place runner. The next two thirds across all districts also qualify, but his 10:56.29 didn’t make it this year.
    Talbott also finished third in the 3200 in 2008, but his 10:38 last year at districts made the cut as the next fastest third and he went to state.
    Kyle Bottom was another possible qualifier in the 1600, Mroczek said, but he finished fifth last week.
    Other district medalists included Preston Bernhardt and Tom Sullivan, fourth and fifth in the 800; Daniel Regier, fifth in the triple jump; Steven Way, tie for sixth in the 100; Tyler Roenfeldt, fifth in the shot; and the 1600 meter relay team, sixth.
    Team scoring was Gordon/Rushville 118, Bayard 85.5, Morrill 85, Perkins County 77, Creek Valley 50, Chase County 43.5, Kimball 40, Bridgeport 18 and Hemingford 9.
    Here are Chase County’s medal-winners and all firsts from the district meet.
400 meter relay—1st, Morrill, 44.80.
1600 meter relay—6th, Chase County, Daniel Regier, Schyler Heathers, Tom Sullivan, Preston Bernhardt, 3:46.73. Winning time—Gordon/Rushville, 3:38.17.
3200 meter relay—2nd, Chase County, Kyle Bottom, Tom Sullivan, Schyler Heathers, Preston Bernhardt, 8:45.83. Winning time—Gordon/Rushville, 8:42.75.
High jump—1st, Taylor Fairhead, GR, 6’1”.
Pole vault—1st, Brandon Stuart, Bay., 13’.
Long jump—1st, Spencer Jobman, Bay., 19’11”.
Triple jump—5th, Daniel Regier, 37’8.5”. Winning mark—Michael York, PC, 39’.5”.
Shot put—1st, Alex Sharp, 47’10”; 5th, Tyler Roenfeldt, 42’1”.
Discus—3rd, Alex Sharp, 143’10.5”. Winning mark—Matt Pribil, GR, 150’11”.
100 meter dash—6th, Steven Way, 11.72. Winning time—Anthony Osborn, Morr., 11.04.
200 meter dash—1st, Anthony Osborn, Morr., 22.99.
400 meter dash—1st, Garrett Shaal, GR, 49.64.
800 meter run—4th, Preston Bernhardt, 2:10.11; 5th, Tom Sullivan, 2:12.48. Winning time—Donald Hlava, GR, 2:04.42.
1600 meter run—5th, Kyle Bottom, 5:03.23. Winning time—Justin Huff, CV, 4:55.17.
3200 meter run—3rd, Tyler Talbott, 10:56.29. Winning time—Ryan Pankonin, PC, 10:48.31.
110 meter hurdles—1st, Lance Glunz, PC, 15.55.
300 meter hurdles—1st, Brandon Stuart, Bay., 41.69.
Personal bests
400—Schyler Heathers, 56.3.
Discus—Alex Sharp, 143’10.5”.
Shot put—Tyler Roenfeldt, 42’1”.
300 i.h.—Joel Fisher, 45.8; Paul Gaschler, 46.3.