Weather Forecast

Click for Imperial, Nebraska Forecast

Expectations, surprises sending 10 Longhorn boys to state meet PDF Print E-mail
District title collected second year in a row

By Jan Schultz

The Imperial Republican

While nothing’s ever a given when an athlete competes at the state high school track meet, it’s probably not a good idea to bet against the Longhorn boys this year.
After winning the C11 district meet last Thursday by 49 points and claiming 10 individual firsts, Chase County’s boys are certain to make some noise this week in Omaha.
Ten boys (including alternate relay runner Shay Eidson) in 11 events will be competing Friday and Saturday at Omaha Burke Stadium, and Coach Carl Zuege believes they could score between 25 and 30 points.
“As I’ve plugged in the times and marks, we could score that much,” he said.
“That’s pretty good for us.”
Last time the boys’ team scored close to that was in 2007, when the team collected two second places and two sixths in the Class B state meet.
On paper, looking at the times and marks going into districts, Chase County was the favorite for the team title.
But, that adds pressure when you’re expected to win, Zuege noted.
“I’m not surprised how we did, but I am proud of the way we performed,” he said. “There’s a lot of pressure when it’s expected.”
Zuege said everyone the Longhorn coaches felt had a good chance of state qualification did qualify.
But, there was at least one surprise.
That came from sophomore Destyn Milner, who won the pole vault with a jump of 11’10.” That was 10 inches better than his previous best.
“That just goes to show that you give kids an opportunity and they can have a good day,” he said.
There was also some Chase County excitement at the high jump bar, too.
Travis Luhrs was one of the  last three jumpers in the competition and was in third place when they attempted 6’1”, which automatically qualified a high jumper in Class C this year.
After he cleared 6’1” and made the cut, he attempted 6’3”, and cleared a personal best for the district championship, as well. With that mark, only two other Class C jumpers he’ll see at state have jumped higher.
Also impressive for the Longhorns was Justus Wallin, who again won both the shot and discus.
Kevin German was another double gold medal winner, with individual firsts in the 110 meter high hurdles with a P.R. and the 300 intermediates.
German has a chance to score in both events at state. He’s goes in with the second fastest time in the 300s, and is sitting sixth in the highs in a look at heat assignments.
The Longhorns swept the distance events, winning the 800, 1600 and 3200 on the efforts of David Almanza, Holden Dreiling and Indy Smith.
Almanza’s 800 time is the sixth fastest coming out of Class C at district meets.
Both the team’s 1600 and 3200 meter relay are also headed to state.
The 3200 team of Dreiling, Smith, Dan Sullivan and Almanza won the trip outright with a first place finish.
But, the 1600 meter team of Sullivan, Almanza, Milner and German had to wait for later that night to find out they qualified, since they were the third place district team.
In addition to all first place teams from the 11 Class C districts, the next five fastest relay teams also head to state.
Chase County’s third place relay time last week of 3:32.38 is the third fastest Class C time going into state behind Hemingford and Perkins County, who took first and second at the C11 districts.
The team left today (Thursday) for Omaha and will practice this afternoon at Boystown.
All Class C teams will compete in the afternoon session Friday which starts at 3:30 p.m. CT with the 3200 meter relay.
Saturday’s finals start with the 800 meter run at 9:30 a.m. CT. Class D girls run first, followed by C, B and A girls. The boys’ four classes will then follow in the same order.
Here is how the team scoring came out at the C11 district meet in Bayard: Chase County 141, Bridgeport 92, Hemingford 77, Dundy Co./Stratton 73, Kimball 50, Perkins Co. 48, Gordon/Rushville 36 and Bayard 10.
Here are all of Chase County’s medalists at districts plus all first place finishers.

100 meters—
1, Derek Sis, PC 11.25.
200 meters­—1, Brady Turek, Hemingford 22.86; 6, Jeffrey Dickey, CCS 25.00.
400 meters—1, Ethan Skinner, Hemingford 51.13; 6, Trey Milner, CCS 55.16.
800 meters—1, David Almanza, CCS 2:04.88; 3, Daniel Sullivan, CCS 2:11.53.
1600 meters—1, Holden Dreiling, CCS 4:54.37; 3, Ike Maxwell, CCS 5:04.43.
3200 meters—1, Indy Smith, CCS 11:01.22; 3, Stephen Welsh, CCS 11:39.62; 5, Garret Thompson, CCS 11:41.81.
110 meter hurdles—1, Kevin German, CCS 15.37; 5, Kelton Fisher, CCS 16.90.
300 meter hurdles—1, Kevin German, CCS 41.46; 6, Kelton Fisher, CCS 45.22.
4x100 relay—1, DC/S 44.63; 5, CCS (Khris Kuhlmann, Kelton Fisher, Jeffrey Dickey, Shay Eidson) 48.71.
4x400 relay—1, Hemingford, 3:31.03; 3, CCS (Daniel Sullivan, David Almanza, Trey Milner, Kevin German) 3:32.38.
4x800 relay—1, CCS (Holden Dreiling, Indy Smith, Daniel Sullivan, David Almanza) 8:48.24.
Shot put—1, Justus Wallin, CCS 50-04.25.
Discus—1, Justus Wallin, CCS 143-10.
High jump—1, Travis Luhrs, CCS 6-03.00.
Pole vault—1, Destyn Milner, CCS 11-10.00.
Long jump—1, Jaime Gonzalez, Bridgeport 21-07.00; 4, Shay Eidson, CCS 19-03.00.
Triple jump—1, Jaden Withrow, Kimball 43-03.00; 4, Cody Williams, CCS 39-11.00.
Personal bests
Ike Maxwell—1600 meters 5:04.5
Stephen Welsh—3200 meters 11:39
Garret Thompson—3200 meters 11:42
Kevin German—110 meter hurdles 15.37
4X400 Relay—(Sullivan, Almanza, Milner, German) 3:32.38.
Travis Luhrs—high jump 6’3
Destyn Milner—pole vault 11’10

 

AP Sports List

AP Video Search