Weather Forecast

Click for Imperial, Nebraska Forecast

Lady Longhorns look toward state qualification at districts PDF Print E-mail

By Jan Schultz

The Imperial Republican

It’s an important day today (Thursday) as the Lady Longhorns hope for several state qualifications at the C-11 district track meet in Grant.

Perkins County is hosting the meet that Chase County will attend this year, sending them up against more of the panhandle area schools instead of those in central Nebraska.

Head Girls’ Coach Al Zuege said, based on the times and marks coaches submitted for district seeds, Chase County could qualify five girls in seven events.

And, in team points, the Lady Longhorns should finish in the top half of the eight C-11 district teams.

Bayard appears to be the team to beat for the district championship, Zuege said, but Chase County and Kimball will be up there near the top in team points, he expects.

Other schools in the C-11 district are Bridgeport, Dundy County/Stratton, Hemingford, Morrill and Perkins County.

The closeness of this year’s district meet makes Zuege happy, as well as the fairly decent weather forecasts.

“It’s saying a 69-degree high, 15 m.p.h. winds and a 30 percent chance of light showers. For this year, that sounds like a perfect day,” he smiled.

Automatic qualifiers from the district meet include the first two places in all individual running events, along with the next two fastest thirds from all 11 Class C districts.

For relays, only the first place team qualifies out of the district meet, with the next five fastest times across the 11 districts also making the cut for state, regardless of their district place.

In the field events, the first two places qualify for state, as well as athletes who meet or exceed the following individual heights and distances for Class C girls:

High jump—5’1”

Long jump—16’4”

Triple jump—35’1”

Shot put—38’5”

Discus—116’8”

Pole vault—9’6”

A big first at DC/Stratton

Chase County glided to the girls’ team championship at Friday’s Dundy County/Stratton meet in Benkelman, winning by an 82-point margin.

Scoring two to three athletes in the majority of the 17 events, six first places also went to Chase County. The only event in which the team did not place was the 400.

Coach Zuege said his team performed well and competed hard.

“We picked up points in several events in which we weren’t planning on points,” he said.

The throwers had a great day, he said, with all three of them—Valeria Cervantes, Jodi Koellner and Ally Vrbas—reaching personal bests in the shot, where they finished first, second and fifth.

All three also earned points in the discus with Koellner taking gold, Cervantes bronze and Vrbas a sixth place finish. Cervantes’ third place throw was also a P.B.

Kristen Jussel continues to make progress as she recovers from a broken collarbone that took her out of the season’s first month of conditioning.

Jussel won both hurdle events Friday, and also ran on the third place 400 meter relay team.

Other firsts were turned in by MaKenna Ketter, who won the high jump, and Paige Spady in the 3200 with a P.B.

Team scoring was Chase County 173, Dundy County/Stratton 91, Perkins County 79, Atwood Rawlins Co. 62, Wauneta-Palisade 59, Cheylin 58, South Platte 44, Maywood 36, Hayes Center 24 and Wallace 17.

Here are Chase County’s placings (the top eight scored), personal bests and first place times/marks in all events.

 

Long jump—5th, Morgan Fisher, 13’11.75”; 6th, Cheyanne Kuhlmann, 13’8.50”. Winning mark—Rohey Singhateh, AR, 15’11”.

Shot put—1st, Valeria Cervantes, 37’6.5”; 2nd, Jodi Koellner, 37’2”; 5th, Ally Vrbas, 34’.5”.

High jump—1st, MaKenna Ketter, 4’8”; 4th, Mindy Castle, 4’2”.

3200 meter relay—4th, Chase County A, Mallory Coleman, Annika Swanson, Bethany Sorensen, Madison Vaverek, 12:29.50. Winning time—Perkins County A, 10:40.90.

100 meter hurdles—1st, Kristen Jussel, 16.60; 4th, Cheyanne Kuhlmann, 18.60.

100 meter dash—5th, Morgan Fisher, 13.50; 8th, Andrea Hogsett, 14.10. Winning time—Rohey Singhateh, AR, 12.90.

400 meter run—1st, Abbie Fanning, WP, 1:03.30.

3200 meter run—1st, Paige Spady, 12:34.60; 2nd, Alyssa Moreno, 13:30.80; 5th, Mallory Coleman, 14:19.10.

200 meter dash—5th, Morgan Fisher, 28.50. Winning time—Rohey Singhateh, AR, 26.70.

Triple jump—3rd, Cheyenne Kuhlmann, 30’3.5”; 4th, MaKenna Ketter, 29’11.5”; 6th, Emma Bauerle, 29’3.25”. Winning mark—Courtney McClenahan, PC, 32’4”.

Discus—1st, Jodi Koellner, 109’2”; 3rd, Valeria Cervantes, 101’; 6th, Ally Vrbas, 93’9”.

Pole vault—3rd, Andrea Hogsett, 8’; 8th, Mindy Castle, 6’6”. Winning mark—Tiffany Hill, SP, 8’6”.

800 meter run—3rd, Paige Spady, 2:36.50. Winning time—Stephanie McCarthy, DC, 2:31.80.

300 meter hurdles—1st, Kristen Jussel, 49.30; 6th, Cheyanne Kuhlmann, 57.10.

1600 meter run—5th, Alyssa Moreno, 6:21.10; 6th, Annika Swanson, 6:34.50. Winning time—Justine Stone, May., 5:45.80.

400 meter relay—3rd, Chase County A, Morgan Fisher, Jasmine Laird, Andrea Hogsett, Kristen Jussel, 54.90. Winning time—Atwood-Rawlins Co. A, 51.20.

1600 meter relay—3rd, Chase County A, Emma Bauerle, MaKenna Ketter, Paige Spady, Jasmine Laird, 4:40.70. Winning time—Wauneta-Palisade A, 4:26.90.

Personal bests

400 meters—Emma Bauerle, 71.84.

800 meters—Paige Spady, 2:36.50.

3200 meters—Paige Spady, 12:34.60.

100 meter hurdles—Cheyanne Kuhlmann, 18.84.

Shot put—Valeria Cervantes, 37’6.5”; Jodi Koellner, 37’2”; Ally Vrbas, 34’.5”.

Discus—Valeria Cervantes, 101’.

Triple jump—Cheyanne Kuhlmann, 30’3.5”.

 

AP Sports List

AP Video Search