Weather Forecast

Click for Imperial, Nebraska Forecast

Lady Shorthorns collect wins in both track divisions at home meet PDF Print E-mail

By Jan Schultz
The Imperial Republican

Both of Chase County’s seventh and eighth grade girls’ track teams took the championship in last Thursday’s home meet at the CCS track.
The two teams combined for eight first place finishes to win both divisions.
It was also a larger meet than usual after A.D. Troy Hauxwell consented to requests to compete here from four other schools who had not had meets yet this season due to the weather.
More than 100 youths were entered in several of the events, requiring them to be run as finals against time and distance.
However, the meet concluded about 4:30 p.m., a little over an hour longer than normal.
Temperatures proved perfect for the meet with a little wind.
Scoring in the seventh grade girls’ division was Chase Co. 93, Dundy Co./Stratton 82, Wray 82, Hershey 78.5, Hitchcock Co. 51.5, Wauneta-Palisade 51, Sutherland 40, Perkins Co. 37, North Platte St. Patrick’s 34, Holyoke 20, Garden Co. 5, and Medicine Valley 5.
Here are Chase County’s seventh grade athletes who placed in the top eight and scored.

  • 100 meter—2nd, Peyton Fiedler, 13.90.
  • 200 meters—1st, Peyton Fiedler, 29.90.
  • 800 meters—2nd, Kaley Hauxwell, 2:52.80.
  • 1600 meters—1st, Kaley Hauxwell, 6:04; 6th, Kayla Schilke, 6:39.
  • 400 relay—7th, Chase County, Madison Elliot, Whitney Hopp, Sydney Vetter, Ansley Wood, 1:05.50.
  • 1600 relay—1st, Chase County, Peyton Fiedler, Lauren Gockley, Kayla Schilke, Kaley Hauxwell, 5:04.30.
  • Shot put—3rd, Ansley Wood, 29’11.5”; 6th, Sydney Vetter, 26’10.75”.
  • Discus—4th, Sydney Vetter, 69’4”; 5th, Ansley Wood, 66’5”.
  • High jump—3rd, Ryelee Christensen, 4’.
  • Pole vault—1st, Peyton Fiedler, 6’6”; 2nd, Kaley Hauxwell, 6’.

In the eighth grade division, scoring was Chase Co. 151.5, Wray 100, North Platte St. Patrick’s 81, Dundy Co./Stratton 70.5, Medicine Valley 53, Hershey 51, Sutherland 34, Hitchcock Co. 21, Holyoke 8, Perkins Co. 7, Garden Co. 5 and Wauneta-Palisade 3.
Here are Chase County’s eighth grade athletes who placed in the top eight and scored.

  • 100 meter—2nd, Alexis Jensen, 13.40; 5th, Jadin Bussell, 14.16.
  • 200 meters—2nd, Alexis Jen­sen, 28.10; 5th, Mikaela O’Brien, 30.30.
  • 400 meters—1st, Taylin McNair, 1:03.70; 6th, Katelyn Wheeler, 1:13.10.
  • 800 meers—1st, Katelyn Wheeler, 2:40.50; 2nd, Kadyn Milner, 2:52.10.
  • 1600 meters—2nd, Destiny Reinke, 5:52.60; 3rd, Josie Peterson, 6:20.50; 5th, Rose Sullivan, 6:41.00.
  • 100 meter hurdles (30”)—2nd, Megan Engbrecht, 18.59.
  • 195 meter hurdles (30”)—2nd, Megan Engbrecht, 34.60.
  • 400 relay—2nd, Chase County, Sarah Allen, Jadin Bussell, Shaylee Heathers, Alexis Jensen, 56.60.
  • 1600 relay—1st, Chase County, Megan Engbrecht, Taylin McNair, Katelyn Wheeler, Destiny Reinke, 4:28.70.
  • Shot put—8th, Brittanie Benge, 30’1.5”.
  • High jump—1st, Taylin McNair, 4’8”; 2nd, Katelyn Wheeler, 4’6”.
  • Pole vault—4th, Destiny Reinke, 6’6”; 5th, Josie Peterson, 6’; 7th, Kadyn Milner, 6’.
  • Long jump—2nd, Mikaela O’Brien, 13’11”; 5th, Sarah Allen, 13’.
  • Triple jump—7th, Sarah Allen, 27’4”; 8th, Shaylee Heathers, 26’5.5”.

Today (Thursday) concludes the weather-shortened junior high track season when CCS travels to the SPVA track meet in Grant. Events start at 1 p.m.