Weather Forecast

Click for Imperial, Nebraska Forecast

Longhorns meet stiff competition at opener PDF Print E-mail

By Jan Schultz
The Imperial Republican

Chase County’s boys placed in just eight of the events at last Thursday’s Ogallala Invitational, the Longhorns’ first track meet of the season.
The team racked up a first and a second in the finals, with the rest of the places third through sixth.
However, Head Coach Carl Zuege wasn’t disappointed. He said his team competed well among the toughest they will see this season.
“It was a tough meet in which to score, but our kids were right in the mix with several making the finals,” Zuege noted.
“When we get into meets with more schools our size, our marks and times will hold up,” he added.
With a boys’ team strong in depth this year, Zuege said he looks forward to what that will bring as the season progresses.
At practice this week, the focus will be improvement over last week as they prepare for Saturday’s E. Lee Todd Memorial Meet in Grant.
Zuege said that meet has a JV division, so everyone will be competing. Also, many of the other SPVA Conference teams will be in Grant.
“We’ll want to put our best foot forward and see how we stack up,” he said.
The meet opens at 9 a.m. with field events. The 3200 meter relay will kick off the running events at 10:30 a.m.
Another set of field events is slated to begin at 1 p.m.
Cambridge has rescheduled its March 23 meet, postponed due to weather, for next Tuesday, April 9. However, Chase County will not be attending.
1600 relay team takes first
Chase County’s 1600 meter relay team brought home the only first at Ogallala.
Team members Kale Gockley, Michael May, David Almanza and Kevin German took the gold with a time of 3:38.9, a full second ahead of runner-up Sidney.
Coach Zuege said that’s a very good time for the team this early in the season and at the first meet.
All four of last year’s state-qualifying 1600 meter relay team are back this season, but all of that team did not run it last week.
Zuege said there are several vying for spots on the team and it’s competitive.
Brian Bell captured a second place for the Longhorns in the discus with a mark of 157’1”, a personal best.
Zuege said that toss also moved Bell into the top 10 of all Chase County discus throwers, placing him in ninth place overall.
In addition to German’s leg on the 1600 relay, Zuege said he also was a standout in the 300 meter hurdles with a third place finish in 41.70 seconds, a personal best. The junior returns this season as a 2012 state 300 meter hurdle qualifier.
Chase County also had two place-winners in the 800, Dan Sullivan, fourth, and Indy Smith, sixth, while Travis Luhrs was fourth in the 1600.
Justus Wallin placed in both the shot and discus, fourth and fifth, respectively, while Kelton Fisher edged out a Gothenburg jumper for sixth in the triple jump.
The Longhorns’ other two relay teams, the 400 and 3200, also brought home medals.
Team scoring in the boys’ division was Cozad 102, Gothenburg 84, Sidney 68, Ogallala 66, Mitchell 52, Perkins County 51, Sterling, Colo. 46, Chase County 45, Valentine 10 and Chadron 3.
Here are the individual results from the meet.

100 meter dash—1st, Jake Paulsen, Coz., 10.70..
200 meter dash—1st, Jake Paulsen, Coz., 1.70.
400 meter dash—1st, Matthew Sestak, PC, 52.60.
800 meter run—1st, Dillon McKeag, Oga., 2:03.10; 2nd, Levi Avila, Mit., 2:03.10; 3rd, Andres Pelayo, Coz., 2:08.70; 4th, Dan Sullivan, CC, 2:09.50; 5th, Jesus Estrada, Coz., 2:10.10; 6th, Indy Smith, CC, 2:11.10.
1600 meter run—1st, Dillon McKeag, Oga., 4:45.60; 2nd, Levi Avila, Mit., 4:49.30; 3rd, Garrit Geiger, Coz., 5:00.90; 4th, Travis Luhrs, CC, 5:01.30; 5th, Sam Arterburn, Sid., 5:01.60; 6th, Jachob Wiedeburg, Sid., 5:02.30.
3200 meter run—1st, Dillon McKeag, Oga., 10:13.30.
110 meter hurdles—1st, Colin Wetovick, Coz., 15.30.
300 meter hurdles—1st, Preston Franzen, Goth., 40.40; 2nd, Colin Wetovick, Coz., 41.60; 3rd, Kevin German, CC, 41.70; 4th, Trent Zink, Oga., 43.00; 5th, Conor Young, Coz., 43.20; 6th, Seth Eggleston, Goth., 43.40.
400 meter relay—1st, Ogallala, 44.60; 2nd, Perkins County, 45.60; 3rd, Sterling, 46.00; 4th, Chase County, Khris Kuhlmann, David Almanza, Kale Gockley, Michael May, 46.90; 5th, Valentine, 47.00; 6th, Chadron Public, 47.40.
1600 meter relay—1st, Chase County, Kale Gockley, Michael May, David Almanza, Kevin German, 3:38.90; 2nd, Sidney, 3:39.90; 3rd, Gothenburg, 3:42.10; 4th, Ogallala, 3:46.90; 5th, Mitchell, 3:49.20; 6th, Sterling, 3:55.50.
3200 meter relay—1st, Mitchell, 8:40.50; 2nd, Cozad, 9:12.40; 3rd, Sidney, 9:25.50; 4th, Sterling, 10:19.60; 5th, Chadron Public, 10:225.60; 6th, Chase County, Hunter Dillan, Taylor Wilson, Caleb Bubak, Korey Krutsinger, 10:33.00.
High jump—1st, Jake Paulsen, Coz., 6’4.
Pole vault—1st, Blake Ristine, Goth., 13’.
Long jump—1st, Elliott Carlson, PC, 20’10”.
Triple jump—1st, Brayden Nelson, Ster., 43’5”; 2nd, Aaron Collins, Goth., 42’3.5”; 3rd, Adam Schlotthauer, Mit., 42’1.5”; 4th, Cody Lechman, Ster., 40’7.25”; 5th, Lucas Rosenbaum, Sid., 39’8”; 6th, Kelton Fisher, CC, 39’.
Shot put—1st, Tanner Borchardt, Goth., 51’11”; 2nd, Simon Rangel, Coz., 48’6.75”; 3rd, Jacob Stallbaumer, Coz., 47’3.75”; 4th, Justus Wallin, CC, 47’.5”; 5th, Logan Lewis, Sid., 46’11”; 6th, Vinny Ross, PC, 45’10.75”.
Discus—1st, Tanner Borchardt, Goth., 158’7”; 2nd, Brian Bell, CC, 157’1”; 3rd, Vinny Ross, PC, 142’5”; 4th, Jacob Stallbaumer, Coz., 142’4”; 5th, Justus Wallin, CC, 138’2”; 6th, Roy Slack, Goth., 137’3”.